Czym jest VPN, dlaczego jest potrzebny i czy sprawi, że będziemy anonimowi w Internecie?

Ochrona prywatności jest ważnym, a równocześnie często pomijanym aspektem korzystania z Internetu. Są narzędzia, które ułatwiają zachowanie anonimowości naszych działań w Internecie. Takim narzędziem jest VPN.

Korzystanie z Internetu bez połączenia VPN sprawia, że dane przepływające między serwerami mogą zostać łatwo przechwycone i odczytane przez nieupoważnione osoby. Każdy może też zobaczyć, że pochodzą od nas. Nie przeszkadza nam to, gdy przeglądamy śmieszne filmiki, jednak gdy chodzi o dane osobowe, warto się zabezpieczyć.

W dalszej części tekstu przedstawiamy zestawienie, naszym zdaniem, wartych uwagi aplikacji wspierających ukrycie aktywności użytkownika w Internecie.

Co to jest VPN?

VPN (ang. virtual private network) – oznacza wirtualną sieć prywatną, czyli usługę szyfrującą dane przesyłane przez Internet w celu ochrony tożsamości użytkownika.

Bezpieczeństwo

Najważniejszą kwestią podczas wyboru dostawcy usługi VPN jest bezpieczeństwo. Czy w takim razie korzystanie z VPN jest bezpieczne? Tak, jednakże pod warunkiem, że wybrana usługa VPN posiada sprawdzoną politykę nieprzechowywania logów. Ta funkcjonalność daje pewność, że pozostawiony w sieci „ślad” jest chroniony przed śledzeniem. Zasada braku zbierania logów oznacza, że żadne dane nie są gromadzone, przechowywane ani udostępniane podmiotom trzecim podczas przeglądania. Dodatkowo należy pamiętać o sposobie użytkowania sieci VPN. Pobieranie treści pirackich oraz niezgodnych z prawem jest nielegalne, również podczas korzystania z VPN. Istnieją również kraje, w których zabronione jest korzystanie z VPN np. (Rosja, Chiny, Turcja).

Prędkość przesyłania danych

Kolejną ważną kwestią przy wyborze dostawcy VPN jest prędkość przesyłania danych. Podczas zestawionego połączenia VPN, ruch tunelowany jest przez kilka serwerów pośredniczących, co może odbić się na prędkości ładowanego filmu na YouTube lub pobierania plików na dysk. Każda sieć VPN wpłynie na prędkość przesyłania danych, jednakże wybór odpowiedniego dostawcy może pomóc zminimalizować ten negatywny efekt. Wysokiej jakości sieć VPN może wręcz przyspieszyć transfer osiągany przed skorzystaniem z połączenia VPN. Dzieje się tak ze względu na pokonanie tzw. „wąskiego gardła” ustawionego przez dostawcę Internetu (ISP).

1.     NordVPN

Wśród przetestowanych dostawców usługi naszą rekomendacją jest rozwiązanie NordVPN. Zapewnia ono dostęp do ponad 5000 serwerów rozmieszonych w 60 krajach. Sama firma posiada ścisłą politykę braku przechowywania logów i braku ograniczeń łącza. Jego dostawca pozwala na korzystanie w ramach jednej licencji równocześnie z 6 urządzeń. Wysoki poziom szyfrowania oraz obsługa nowoczesnych protokołów zapewniają bezpieczny i ukryty ruch online. Zestawienie połączenia odbywa się za pomocą zainstalowanej na komputerze aplikacji. Po zalogowaniu użytkownik ma możliwość wybrania najkorzystniejszego dla niego serwera. Dodatkowo NordVPN wprowadził dodatkowy pakiet bezpieczeństwa – CyberSec, który zwiększa bezpieczeństwo i kontrolę nad połączeniem. Producent oferuje wsparcie 24/7.

Obsługiwane platformy: Windows, MacOS, Linux, Android, iOS, BlackBerry, routery, Raspberry Pi, Android TV, Chrome, Firefox

Zalety:

  • Przystępna cena – ok. 3€/miesiąc (przy zakupie na 3 lata).
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa (brak logów).
  • Wysoka prędkość łącza (strata prędkości na poziomie 10-15%).
  • Streaming z krajów, w którym dana usługa jest niedostępna (Netflix, Hulu etc.).
  • Możliwość korzystania z P2P.
  • Szyfrowanie AES-256 i obsługa protokołów OpenVPN i IKEv2/IPSec.
  • Możliwość instalacji na routerze.

Wady:

  • Mało intuicyjne menu użytkownika.
  • Niska cena tylko przy zakupie na 3 lata. W przypadku zakupu na jeden miesiąc cena wynosi ok. 10€.
2.   ExpressVPN

Kolejnym dobrym wyborem dostawcy usługi VPN jest ExpressVPN. Aplikacja oferuje najszybszy transfer po zestawieniu połączenia oraz możliwość połączenia do jednego z ponad 3000 serwerów w kilkunastu krajach. Dodatkowo aplikacja posiada funkcję dzielonego tunelowania, co oznacza, że pozwala ona dostosować połączenie do własnych potrzeb i wybrać, które aplikacje oraz usługi będą podlegać szyfrowaniu. Producent oferuje wsparcie 24/7.

Obsługiwane platformy: Windows, MacOS, Linux, Android, iOS, BlackBerry, Routery, Raspberry Pi, Chrome, Firefox, Safari, PlayStation, Xbox, Apple TV, Nintendo Switch, Amazon Fire TV, Samsung Smart TV, Roku, Chromecast, Nvidia Shield

Zalety:

  • Dobry poziom zabezpieczeń (256-bitowe szyfrowanie i obsługa OpenVPN).
  • Funkcja dzielonego tunelowania.
  • Wyłącznik awaryjny (w przypadku utraty połączenia z serwerem VPN).
  • Obsługa P2P podczas zestawionego połączenia.
  • Streaming z krajów, w którym dana usługa jest niedostępna (Netflix, Hulu etc.).
  • Możliwość instalacji na routerze.

Wady:

  • Dość wysoka cena (ponad 6$ za miesiąc).
  • Maksymalnie 3 jednoczesne połączenia.
  • Brak płatności PayPal.
3.   Surfshark

Wart godną uwagi jest także Surfshark. Dostawca posiada około 1000 serwerów rozmieszczonych w 50 krajach. Dodatkowo zostały wdrożone funkcje bezpieczeństwa takie jak: CleanWeb (blokowanie reklam i próby phishingu) oraz Shadowsocks (możliwość zestawienia połączenia z Chin kontynentalnych przez Wielką Zaporę).

Obsługiwane platformy: Windows, MacOS, Linux, Android, iOS, Chrome, Firefox, Amazon Fire TV

Zalety:

  • Nieograniczona ilość jednoczesnych połączeń.
  • Niska cena, 1,99$/ miesiąc (najtańsza oferta w zestawieniu).
  • Rygorystyczne zasady nieprzechowywania logów.
  • Szybki transfer.
  • Możliwość wypróbowania przez 30 dni.

Wady:

  • Mała liczba serwerów w stosunku do innych dostawców.
  • Brak możliwości zainstalowania na routerze.
Czy korzystając z VPN jestem w 100% niewidzialny w Internecie?

Nie, należy pamiętać o zasadzie „w Internecie nic nie ginie” oraz o tym, że organy ściągania mają do dyspozycji narzędzia, które mogą umożliwić namierzenie osoby wykonującej nielegalne czynności w Internecie.

Mimo tego dobre usługi VPN stosują zaawansowane standardy szyfrowania w celu zabezpieczenia danych użytkowników. Tym samym zapewniają, że witryny internetowe przetwarzające dane użytkowników nie mogą poznać ich pochodzenia, gwarantując im wysoki poziom anonimowości i bezpieczeństwa przekazywanych danych.

Jakie są jeszcze skuteczniejsze możliwości „ukrycia się” w Internecie?

Korzystanie np. z serwerów Proxy lub przeglądarek opartych na wirtualnej sieci TOR. Rekomendujemy, aby przy wyborze VPN nie kierować się darmowymi rozwiązaniami ze względu na niską przepustowość łącza oraz brak informacji, przez jaki serwer pośredniczący dane wysyłane z naszego komputera są przesyłane. Dodatkowo darmowe sieci VPN mają tendencję do zbierania danych na temat aktywności użytkownika w sieci, co wiąże się z prawdopodobieństwem sprzedaży danych innym podmiotom.

* Materiał stanowi subiektywną prezentację dostępnych na rynku rozwiązań, swobodnie wybranych przez autorów w celu opracowania niniejszego tekstu. Materiał nie ma na celu promowania producentów przywołanych rozwiązań.