Dekalog Użytkownika Internetu

I. Będziesz używać bezpiecznych haseł.

Hasła, z których korzystasz powinny się składać z co najmniej 8 znaków, małej i dużej litery, cyfry i znaku specjalnego. Hasła powinny być zmieniane minimum co 90 dni.

II. Będziesz wykorzystywać weryfikację dwuetapową przy logowaniu.

Dwuetapowa weryfikacja w procesie logowania znacząco obniża ryzyko dostępu osoby nieuprawnionej do programów, z których korzystasz.

III. Będziesz sprawdzać dwa razy, czy wpisałeś poprawny adres e-mail przy wysyłaniu  ważnych dokumentów lub zbiorów danych osobowych.

Przy wprowadzaniu adresu e-mail adresata wiadomości wystarczy chwila nieuwagi lub błąd programu pocztowego, aby przesłać korespondencję do niewłaściwego odbiorcy, a tym samym przekazać ważne informacje osobie nieuprawnionej.

IV. Będziesz regularnie aktualizować oprogramowanie, z którego korzystasz.

Aktualizacje oprogramowania mają na celu podnoszenie poziomu zabezpieczeń, czy eliminowanie podatności systemowych…

V. Będziesz regularnie wykonywać kopie bezpieczeństwa na swoim komputerze.

W przypadku zaszyfrowania dysku przez przestępców możesz stracić dostęp do ważnych dla Ciebie informacji i danych, dlatego ważne jest, żebyś wykonywał kopie bezpieczeństwa, które będą przechowywane na zewnętrznym nośniku.

VI. Przed zalogowaniem się na stronie banku będziesz sprawdzać, czy przy pasku z adresem strony znajduje się zamknięta kłódka.

Przestępcy tworzą strony internetowe łudząco podobne do autentycznych stron banków. Celem takiego działania jest wyłudzenie Twoich danych do logowania.

VII. Nie będziesz otwierać załączników oraz linków umieszczonych w wiadomościach od nieznanych adresatów.

W załącznikach lub w linkach umieszczonych w wiadomościach pochodzących od nieznanych nadawców często może znajdować się złośliwe oprogramowanie, którego celem jest pozyskanie od Ciebie poufnych  informacji.

VIII. Nie będziesz podawać swoich loginów i haseł innym osobom.

Bardzo często nie będziesz wiedzieć z kim aktualnie rozmawiasz lub korespondujesz. Pamiętaj, że przestępcy mogą przejąć konto Twojego znajomego i wykorzystując posiadane informacje, mogą uzyskać od Ciebie dane logowania do Twojego konta (np. w mediach społecznościowych, w banku).

IX. Nie będziesz przesyłać mailem skanu swojego dowodu osobistego.

Przestępcy dysponując skanem Twojego dowodu mogą przez Internet zaciągnąć na Ciebie pożyczkę gotówkową tzw. chwilówkę, którą będziesz musiał spłacać latami… dlatego nie przesyłaj nikomu skanu swojego dowodu lub innego dokumentu tożsamości.

X. Nie będziesz korzystać z publicznie dostępnych sieci WIFI, a jeśli już koniecznie będziesz musiał skorzystać z takiego połączenia pamiętaj, aby każdorazowo się wylogować.

Przestępcy wykorzystują publicznie dostępne sieci WIFI do zainfekowania złośliwym oprogramowaniem urządzeń, uzyskania dostępu do danych osobowych, czy też danych dostępowych do konta w banku, dlatego korzystaj z takich sieci jedynie w ostateczności. Ponadto, jeśli korzystasz z publicznie dostępnego komputera, czy innego urządzenia,
pamiętaj o tym, żeby zawsze się wylogować, aby nie utracić kontroli nad dostępem do swoich kont i danych.

Autor: Paweł Domagała, prawnik